
Samsung chipgyártási nehézségek: Miért csúszik a taylor-i üzem megnyitása?
A Samsung évről évre több tízmilliárd dollárt költ a félvezető chip üzletágára, de az eredmények valahogy nem tükrözik a befektetéseket. Na de tényleg ekkora kudarc lenne ez a Samsung számára? A legfrissebb hírek szerint a dél-koreai tech óriásnak nemcsak a profitja, hanem a jövőbeli tervei is megcsúsztak. A Nikkei Asia jelentése szerint a Samsung kénytelen volt elhalasztani a texasi Taylorban épülő chipgyárának megnyitását, amelyről azt tervezték, hogy 2024-ben elkezdheti a termelést. Most viszont úgy tűnik, hogy a nyitás 2026-ra tolódik.
Mi történt a Samsung chipgyártásával?
A Samsung C&T, a Samsung Group építőipari ágazata, felügyeli a taylor-i gyár építését, amely márciusra a tervek szerint 91,8%-os készültséggel állt. A gyár azonban nemcsak a fizikai építkezés szempontjából áll meg, hanem a gyártósorok telepítése is késlekedik. Az ok? A Samsung nem talál ügyfeleket, akik vásárolnának a gyárban készülő chipekből.
Ez már nemcsak egy sima gyárépítkezés, hanem egy igazi üzleti kihívás, amelyet nem könnyű megugrani!
Miért nem mennek a dolgok a tervek szerint?
A Samsung kezdetben 4nm-es chipet szeretett volna gyártani a taylor-i üzemben, de később ezt a célt 2nm-es chipekre módosította. Elemzők szerint a Samsung chipgyártási részlege küzd a hozammal, vagyis a gyártott chipek közül nem elegendő az, amelyik átmegy az optimális teljesítménymérésen. Ezzel szemben a TSMC, a Samsung legnagyobb konkurense, már rég biztosította ügyfeleit, mint például az Amazon, az AMD, a Google és a Nvidia.
Képzeljétek el, hogy míg a Samsung még az ügyfelek felkutatásával van elfoglalva, addig a TSMC már 100 milliárd dolláros újabb befektetést jelentett be az Arizona állambeli chipgyárába. Itt valami nagyon nem stimmel!
A Samsung költségei és az amerikai kormány támogatása
A Samsung azt ígéri, hogy a taylor-i gyár megnyitása 2026-ban megtörténik, és a tervek szerint 37 milliárd dollárt fektetnek az üzembe. Ráadásul a tavalyi év végén 4,7 milliárd dolláros támogatást kaptak az amerikai kormánytól a CHIPS és Science Act keretében. Persze, mindez szép és jó, de ha nincsenek vásárlók, akkor mit ér a gyár?
Egy barátom, aki a Samsung Community-n aktív, már most is vitázik arról, hogy vajon a Samsung képes lesz-e visszanyerni a pozícióját a piacon, vagy végleg lemarad a versenytársaktól.
A jövő: Mit hozhat a Samsung chipgyártása?
Az, hogy a Samsung mikor tudja beindítani a taylor-i gyárát, sok mindent befolyásolhat a chippiacon. A „halott időszak” alatt lehetősége lenne arra, hogy felkészüljön és javítson a gyártási folyamataikon. De vajon elégséges lesz ez ahhoz, hogy megverjék a TSMC-t és más konkurenseket? Az idő majd megmondja.
Nekem úgy tűnt, hogy a Samsung újra fel fogja venni a versenyt, de a jelenlegi helyzet alapján sok kérdés merül fel. Ha nem találnak ügyfeleket, akkor a taylor-i gyár nemcsak késlekedni fog, hanem talán soha nem is nyílik meg igazán.
Így néz ki a jövő, amikor a technológia versenye egyre csak fokozódik.
Záró gondolatok
A Samsung chipgyártási tervei tehát egyelőre homályosak, és nem tűnik úgy, hogy a közeljövőben világossá válnának. Ha szerinted a Samsung tényleg új szintre lép a chipgyártásban, dobd be a cikket egy baráti csoportba – hadd vitázzunk kicsit!
[Frissítve: 2023. október 15.]
Discover more from Mobil Rank
Subscribe to get the latest posts sent to your email.